Słów kilka na temat Google Analytics.

Google Analytics

Przeczytałam dzisiaj w sieci, że “strona jest połową sukcesu, druga połowa to analiza jej treści”. Niestety nie wiem czyje są to słowa, ale zgadzam się z nimi i pomyślałam, że to dobry moment, żeby napisać parę zdań o Google Analytics.

Google Analytics to internetowe narzędzie, które służy do analizy statystyk i ruchu na blogach, w sklepach internetowych i innych stronach www.

Jest to narzędzie bardzo popularne, chyba każdy kto ma coś wspólnego z branżą e-commerce, zna i używa Analyticsa, często opierając na nim swoje kolejne działania i prace.

GA to narzędzie darmowe, jest jednak jeden warunek, witryna danego użytkownika nie może być odwiedzana więcej niż 5 mln razy miesięcznie.

GA jest instalowany na koncie użytkownika poprzez wklejenie odpowiedniego fragmentu kodu Java Script.

Dzięki Google Analytics możemy przede wszystkim:

zobaczyć kto i kiedy przeglądał naszą stronę, z jakiego regionu, miasta, państwa pochodził;
sprecyzować, ile nowych użytkowników w określonym czasie weszło na stronę, ile dokonało konwersji, ile osób zapisało się do newslettera;
dowiedzieć się skąd użytkownicy wchodzą na naszą stronę;
dowiedzieć się, jakie treści na naszej stronie są najpopularniejsze;
na bieżąco tworzyć strategie marketingowe;
przeprowadzać dogłębną analizę kondycji naszej strony.

Google Analytics jak każde narzędzie ma swoje wady i zalety. O najważniejszych zaletach już powiedzieliśmy, teraz czas na wady.
Po pierwsze, wszystkie dane są zapisywane i przechowywane na serwerach Google. Duże korporacje, dla których ważna jest poufność danych, muszą zatem przemyśleć kwestię tego, czy chcą korzystać z tego typu narzędzia.

Po drugie, przechowywanie danych zagwarantowane jest przez 25 miesięcy. Z reguły, dane pozostają na koncie nieco dłużej, natomiast nie należy się dziwić jeżeli jednak pewnego dnia znikną.

I po trzecie GA nie zarejestruje użytkowników, którzy mają wyłączone zapisywanie plików cookies, a także takich, którzy mają wyłączoną usługę JavaScript.

Google Analytics to bardzo dobre i przydatne narzędzie, jednak trzeba wiedzieć jak z niego korzystać. Jak szukać i interpretować dane w nim zawarte. Wiedzieć, które dane są wartościowe i wymierne, a które można pominąć.

No właśnie. Przede wszystkim należy wspomnieć o wykluczaniu haseł i domen. Warto w trakcie konfiguracji dodać serwisy i strony, z których nie chcemy zliczać ruchu, między innymi systemy płatności czy odesłania z poczty (odesłania z maila z podsumowaniem transakcji).

Brak wykluczenia, na przykład systemów płatności może spowodować sytuację, iż błędnie będziemy interpretować współczynnik ecommerce, ilość transakcji czy przychód na poziomie całego sklepu.

Często zdarza się, że osoby odpowiedzialne w danej firmie za analizę danych nie wykluczają tego typu domen. Nie sprawdzają jaka była ścieżka danej konwersji, w co użytkownik kliknął zanim dokonał zakupu. Nie wiedzą, czy jakaś konwersja nie została nadpisana przez chociażby właśnie stronę z płatnościami. Dlatego najważniejszym efektem wykluczeń jest właśnie to, że odwiedziny, których dotyczą, nie powodują nadpisania źródeł ruchu.

Tego typu działania powinno się wykonać przed rozpoczęciem analizy danych. Jest ich oczywiście więcej, ale to wykluczanie domen w ostatnim czasie utkwiło nam w głowie najbardziej. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z funkcjonalnościami Analyticsa, nauczenia się go, aby później w prawidłowy sposób interpretować pochodzące z niego dane.

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Oby ten Nowy…

Święta to magiczny czas dla większości z nas. Czas odpoczynku, czas spędzony w gronie rodziny i przyjaciół, ale też czas refleksji, podsumowań i postanowień, bo przecież już za tydzień będziemy żegnać stary i witać nowy rok.

Skoro podsumowania to jaki ten rok był dla nas?

Z pewnością był pracowity, wprowadziliśmy kilka innowacji i nowych rozwiązań. Na pewno przyniósł nam wiele zaskoczeń i miłych niespodzianek. Trochę rewolucji, trochę zmian. Był też czas na odpoczynek, który będziemy mile wspominać.
Żegnamy stare, witamy nowe i z niecierpliwością czekamy na to co przyniesie nam czas. Ale nie martwcie się nie będziemy czekać z założonymi rękami.

Czego możemy życzyć zarówno sobie jak i Wam?

Przede wszystkim świąt spokojnych, radosnych, spędzonych w gronie najbliższych. Mnóstwa prezentów pod choinką i pyszności na wigilijnym stole oraz wystrzałowej, szampańskiej zabawy sylwestrowej.

Niech ten nowy 2019 rok przyniesie wiele sukcesów, jeszcze więcej zadowolonych klientów, zapału do pracy i energii do realizacji nowych projektów.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. 🙂

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Fotografia produktowa czyli wpływ zdjęcia produktu na jego sprzedaż.

Zdjęcia Produktowe

Nie od dziś wiadomo, że większość z nas to wzrokowcy. Poznajemy świat dzięki obrazom, magazynujemy je i zapamiętujemy. Ale jak wykorzystać tę wiedzę w przypadku branży ecommerce? Jak sprawić aby nasi klienci dokonali zakupu naszych towarów? Fotografia produktowa to odpowiedź na to pytanie.

Czym jest fotografia produktowa?

Fotografia produktowa to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod pokazywania zalet wystawionego na sprzedaż produktu. Najprawdopodobniej jest najszybciej rozwijającą się dziedziną fotografii, ponieważ zapotrzebowanie na nią jest ogromne i stale rośnie. Packshoty 3D, packhoty video to techniki, które możemy wykorzystać, aby zdjęcia naszych produktów były wysokiej jakości.

No właśnie, wysoka jakość. Zdjęcia produktów to tak ważna sprawa, że nie należy jej zostawiać amatorom (to może zakończyć się porażką). Lepiej zaufać profesjonalnym fotografom, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Dlaczego to jest tak ważne?

Klient, który odwiedza esklep zazwyczaj w zaledwie kilkadziesiąt sekund podejmuje decyzje czy jest czymś zainteresowany. Podejmuje ją na podstawie zdjęć produktów, które w nim zobaczył.

Dobre zdjęcia wpływają zatem na decyzje zakupowe klientów. Ponadto znacząco podnoszą sprzedaż danego sklepu. Zwiększają współczynnik konwersji i przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku, a także wyróżniają go w różnego rodzaju social mediach.

Wyznaczniki dobrej fotografii produktowej?

Po pierwsze- oświetlenie. Bez dobrego światła nie da się zrobić dobrego zdjęcia, które musi jak najwierniej odzwierciedlać cechy fotografowanego przedmiotu.

Po drugie- tło. Najlepiej białe, neutralne, bez zbędnych kolorów i dodatków. Tak aby nie odciągało uwagi klienta od produktu.

Po trzecie- kadr. Zdjęcie produktowe nie musi być nudne. Znalezienie ciekawego kadru może być kluczowe w prezentowaniu produktu.

I po czwarte- obróbka graficzna. Zdjęcia powinny wyglądać jak najbardziej profesjonalnie, a cechy i zalety produktu powinny być podkreślone.

Klienci w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygląd produktu, a dopiero później na jego opis, to dlatego tak ważne jest jego zdjęcie. Ciekawe, budzące zainteresowanie i dobrze wykonane zdjęcie produktu sprawi, że klient z przyjemnością będzie przeglądał ofertę i ostatecznie dokona zakupu.

Jeżeli więc kompletnie nie znasz się na tego typu fotografii, nie masz odpowiedniego sprzętu i zaplecza to zleć to zadanie profesjonalistom. Przecież chcesz żeby Twój sklep wyglądał profesjonalnie i rzetelnie, a Twoje produkty się sprzedawały prawda?

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Black Friday vs Dzień Darmowej Dostawy. Kto wygrał to starcie?

Na początek posypujemy głowę popiołem i przepraszamy za naszą nieobecność. Natłok pracy spowodował, że na tej płaszczyźnie musieliśmy na chwilę usunąć się w cień.

Black Friday vs Cyber Monday

No właśnie, ostatni czas był gorącym okresem nie tylko dla nas. Black Friday, Cyber Monday, Dzień Darmowej Dostawy, promocje mikołajkowe czyli szereg okazji do zrobienia zakupów taniej niż zwykle. Wiele firm przygotowywało się do tego momentu od dłuższego czasu. A który dzień promocji przypadł nam najbardziej do gustu? W którym dniu wyprzedaży Polacy zrobili największe zakupy?

 

Tegoroczne Black Friday odbyło się 23 listopada. Swoje rabaty oferowały zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Wiele firm przedłużyło swoje akcje promocyjne do niedzieli, ponieważ ta była niedzielą handlową lub do poniedziałku 26 listopada, bo to właśnie w tym dniu rozpoczynał się Cyber Monday. Kolejną szansą na tańsze zakupy był 5 grudnia, w którym odbył się coroczny Dzień Darmowej Dostawy. Ta akcja w wielu przypadkach także została przedłużona o kilka następnych dni i nałożyła się na promocje mikołajkowe 6 grudnia.

 

Większość sklepów online brała udział, we wszystkich tych akcjach. Oferowały duże zniżki, rabaty, brak opłat za przesyłkę towaru.

Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika jednak, że to Black Friday bije wszystkie akcje promocyjne w tym czasie na głowę. To właśnie w tym dniu większość naszych klientów odnotowała największe zyski. Naszym zdaniem są dwie przyczyny takiego zjawiska. Po pierwsze Czarny Piątek jest najbardziej rozpowszechnioną i coraz bardziej popularną i lubianą akcją promocyjną. Przyszła do nas ze Stanów i to tam jest najpopularniejsza, ale powoli zaczynamy Amerykanom deptać w tym temacie po piętach. 🙂 I po drugie w wielu sklepach internetowych Cyber Monday było niczym innym jak przedłużeniem Czarnego Piątku.

Dodatkowo, większość ludzi swoje zakupy zrobiła w dniu, w którym zaczęły się owe promocje czyli właśnie w Black Friday, nie czekając na inne dni wyprzedaży. Stąd też taki sukces tej akcji.

 

Black Friday, Cyber Monday, Dzień Darmowej Dostawy podsumowany. Tych, którzy nie zdążyli skorzystać z listopadowych mega promocji i nie zrobili jeszcze prezentów świątecznych musimy zmartwić, przed świętami Bożego Narodzenia takich akcji już niestety nie będzie. Kolejne wyprzedaże rozpoczną się tuż po świętach, więc może chociaż kreacje sylwestrową będzie można dostać nieco taniej. 🙂

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Kampanie wyborcze w Internecie.

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne wybory samorządowe. Dokładnie 21 października obywatele będą wybierać władze lokalne, tworzące samorządy gmin i powiatów. Już od kilku tygodni obserwujemy jak sztaby wyborcze prześcigają się w reklamowaniu swoich kandydatów. Ulice miast przepełnione są billboardami, ulotkami oraz plakatami wyborczymi. Jednakże nie tylko tradycyjne formy reklamy przeważają w tegorocznych kampaniach wyborczych. Do gry dołączył także Internet.  

 

Internet na tyle zrewolucjonizował rynek i marketing, że jest dziś skutecznym narzędziem, dzięki któremu sukces w wyborach może odnieść każdy kandydat, nie tylko ten startujący z pierwszego miejsca na liście. Należy pamiętać, że dla wielu Polaków pierwszym źródłem informacji jest właśnie Internet, który wyprzedził już dotychczasowych liderów, czyli telewizję oraz radio.

 

Jak każda kampania wyborcza, także i ta w Internecie musi być przemyślana oraz profesjonalnie przygotowana.

Najczęściej wykorzystywanymi przez sztaby wyborcze i chyba najskuteczniejszymi sposobami na stworzenie kampanii wyborczej w Internecie są:

 

Strona internetowa

Nie ulega wątpliwości, że obecnie podstawą w procesie komunikacji internetowej ze swoimi wyborcami jest strona WWW. Posiadając już własną stronę, należy pamiętać o jej pozycjonowaniu, promocji oraz bieżącej aktualizacji.  

 

Blog

Kolejnym sposobem na kontaktowanie się ze swoimi wyborcami jest blog, w którym autor dokonuje datowanych wpisów. Blog pomaga dotrzeć do wyborców oraz przedstawicieli mediów, wzmacnia przekaz promocyjny, daje możliwość prowadzenia dialogu z czytelnikami, a także porządkuje myśli kandydata. Aby go założyć, wystarczy wybrać jedną ze stron oferujących taką opcję.

 

Media społecznościowe

Kandydat powinien wziąć pod uwagę stworzenie własnego profilu w takich serwisach społecznościowych jak Facebook, Twitter czy LinkedIn. Publikować na nich wpisy o swojej aktywności, swoich pomysłach oraz ideologiach.

 

Reklama online

 

Reklama zasięgowa jest jedną z najbardziej skutecznych form pozyskiwania głosów wyborców. Dzięki geolokalizacji, kampania jest dopasowana do określonego terenu: województwa, miasta czy gminy. Kandydat startujący na prezydenta danego miasta może reklamować się w sieci wśród internautów tylko z tego terenu, na którym prowadzi kampanię wyborczą, a to duże udogodnienie.

 

Reklama video to kolejny sposób dzięki, któremu osoba startująca w wyborach może się zaprezentować swoim wyborcom. Krótki film, który trafia do internautów z danego regionu to rozwiązanie, które pozwala dotrzeć do szerokiego, ale odpowiedniego grona odbiorców.

 

Reklama remarketingowa to sposób na przypomnienie o sobie swoim wyborcom. Wyświetlanie reklam lub wysłanie maila osobie, która już odwiedziła stronę kandydata to dobry sposób na utrwalenie w pamięci odbiorcy informacji o swoim wizerunku.

 

Pojawienie się możliwości zdobywania głosów wyborców przez Internet zmieniło bardzo wiele w kreowaniu wizerunku kandydatów, a także w całym marketingu politycznym, również na stopniu lokalnym. Ulotki, spotkania z wyborcami, billboardy w łatwy sposób mogą zostać zastąpione nowoczesnymi i interaktywnymi formami walki o wyborcę i jego głos. Jednakże w dobie łatwo dostępnej i tak licznej informacji trzeba wyjść naprzeciw swoim wyborcom i dotrzeć do nich różnymi kanałami dostępnymi w Internecie. Posiadanie jedynie strony WWW już nie wystarczy, bo sama strona internetowa to jakby postawić billboard w samym środku lasu.

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Pozycjonowanie cz.2, czyli o technikach pozycjonowania strony internetowej.

Go.pl Skuteczna reklama w internecie!

Zgodnie z zapowiedzią, w tym tygodniu pochylimy się nad metodami pozycjonowania swojej strony internetowej. Działaniami, jakie trzeba przedsięwziąć, aby nasza strona zajęła możliwie jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Jak już wspominaliśmy, pozycjonowanie jest jedną z najmodniejszych w ostatnim czasie formą reklamy w internecie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że trwa ciągła walka o najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania w swojej dziedzinie.

 

Oto kilka, naszym zdaniem najlepszych metod, które można wykorzystać w pozycjonowaniu swojej strony internetowej.

 

Optymalizacja strony

Należy pamiętać, że pozycjonowanie to nie tylko pozyskiwanie odnośników z zewnątrz, ale przede wszystkim optymalizacja swojej strony. W pierwszej kolejności powinno się zatem skupić na poprawieniu kodu źródłowego witryny. Od czego zacząć?

Po pierwsze TYTUŁ. To jeden z najważniejszych elementów i nie należy stosować jednego i tego samego do wszystkich podstron. Warto stworzyć tytuły z frazami kluczowymi, istotnymi dla witryny.

Po drugie NAGŁÓWKI. Odpowiednio skonstruowane odgrywają istotną rolę. Należy pamiętać o ich hierarchii oraz zamieszczeniu w nich słów kluczowych, ponieważ mają one ważne znaczenie
z punktu widzenia wyszukiwarek.

Po trzecie LINKI WEWNĘTRZNE oraz adres URL. Adresacja podstron powinna mieć charakter statyczny, ponieważ dzięki temu jest łatwiej indeksowalna. Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej nawigacji. Frazy znajdujące się w URL są dla wyszukiwarek bardzo istotne, pod warunkiem, że są związane z treścią zamieszczoną na stronie.

Po czwarte SŁOWA KLUCZOWE. W tekstach należy uwzględnić słowa kluczowe, które są dla nas najważniejsze, oczywiście w jak najbardziej naturalny sposób.

Social media

Media społecznościowe to obecnie chyba najpopularniejszy kanał dostarczania informacji. Dzięki dużej ilości serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, mamy możliwość dotarcia do tysięcy użytkowników. Możemy to zrobić poprzez zamieszczanie na swoim profilu grafik, treści oraz odnośników związanych ze swoją stroną.

Eksperci

Techniki pozycjonowania opierają się na wartościowych treściach. Te, które są publikowane przez znane osoby, ekspertów w danej dziedzinie, mają bardzo dużą wagę. Eksperci zazwyczaj lubią wypowiadać się w kwestii wielu zagadnień, lubią być cytowani, ponieważ mają dużą wiedzę w swojej niszy.

Urządzenia mobilne

Jakiś czas temu pisaliśmy już o tym, że znaczenie urządzeń mobilnych stale się zwiększa. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w technikach pozycjonowania ważnym jest aby wziąć pod uwagę także tablety oraz smartfony. Responsywne strony internetowe to aktualnie podstawa i nie wolno o nich zapominać. Zapewnienie użytkownikom właściwego komfortu podczas przeglądania strony internetowej, odpowiednich rozmiarów tekstu, szybkości działania oraz wygody nawigowania to wręcz obowiązek.

Uaktualnianie treści

Jest to mniej ważny sposób, ale techniki pozycjonowania także uwzględniają uaktualnianie archiwalnych treści. Warto zatem przejrzeć czasami również stare artykuły, aktualizować je i uzupełniać o adresy powiązanych z nimi wpisów.

 

Techniki wyżej przez nas opisane warte są zastosowania w trakcie pozycjonowania swojej strony. Trzy metody opisane przez nas poniżej, w ostatnim czasie były wykorzystywane tak często, że przestały mieć tak ogromne znaczenie w pozycjonowaniu, dlatego proponujemy je stosować z dużym rozsądkiem, raczej jako uzupełnienie, niż podstawowa forma pozycjonowania.

 

Katalogowanie

Polega ono na umieszczeniu odnośnika do swojej strony w różnego typu katalogach. Linki zewnętrzne w dużej mierze decydują o tym, na którym miejscu pojawi się strona w wyszukiwarce. Przy katalogowaniu do niedawna jeszcze, istotne znaczenie miało umieszczenie słowa kluczowego w tytule linku. Ostatnie zmiany spowodowały jednak, że dodanie dokładnego słowa w tytule, może przynieść na większą skalę, efekty odwrotne do zamierzonych.

Pressel Page

Pressel Page lub inaczej mówiąc article marketing to umieszczanie na określonych stronach, tematycznych artykułów, zawierając w nich frazy kluczowe, które stanowią odnośnik do naszej strony. Takie wpisy powinny być przede wszystkim unikalne i na wysokim poziomie merytorycznym. Niestety, z powodu mnogości tego typu tekstów oraz niskiej ich jakości Google zaczęło piętnować nadużywanie tej metody pozycjonowania nakładając na nią różnego rodzaju filtry.

Fora internetowe

Mogłoby się wydawać, że fora internetowe to doskonałe miejsce, aby zostawić link do swojej strony. I do pewnego momentu tak było. Momentu, w którym zaczęto zamieszczać takie linki na masową skalę. W związku z tym kolejne aktualizacje algorytmu nauczyły się niejako “wyłapywać” tą technikę pozycjonowania. Jest ona nadal skuteczna, ale w sporo mniejszym stopniu niż kiedyś.

 

Aby zobaczyć zamierzone efekty, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej kombinacji wyżej wymienionych technik pozycjonowania. Wymaga to jednak sporej wiedzy merytorycznej, doświadczenia oraz dużego nakładu pracy. Niemniej jednak chyba warto poświęcić trochę czasu, aby osiągnąć sukces.

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Ważny temat- POZYCJONOWANIE

Go.pl Skuteczna reklama w internecie!

Pozycjonowanie strony internetowej jest już tak popularne, że stało się w zasadzie obowiązkiem każdego e-handlowca. Liczba internautów oraz stron www stale rośnie, więc by zaistnieć w sieci należy zadbać o to, żeby użytkownicy znaleźli naszą witrynę w wynikach wyszukiwania.

 

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie strony internetowej to działania mające na celu zwiększenie widoczności swojej strony w wynikach wyszukiwania. Jest to proces długotrwały i polega na takim określeniu strony przy pomocy fraz, aby była ona bardziej widoczna w wyszukiwarce. W całym procesie najistotniejsze są słowa kluczowe, ponieważ to od nich zależy rozpoznawalność w sieci danej strony. Tak jak wspominaliśmy jest to proces, który wymaga czasu, ale daje długofalowe efekty.

Głównym zadaniem pozycjonowania jest sprawienie, aby nasza strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania jak najwyżej, najlepiej wśród trzech pierwszych wyników.

 

Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest optymalizacja swojej strony. Gdy witryna jest już odpowiednio przygotowana, należy zająć się pozyskiwaniem prowadzących do niej odnośników na innych stronach. Oczywiście jak najlepszej jakości. Wartościowym czynnikiem będą również artykuły, recenzje i poradniki, czyli wartościowe treści, które dadzą większą szansę na znalezienie się na szczycie listy wyników wyszukiwania.

Do metod oraz sposobów pozycjonowania swojej strony internetowej oczywiście jeszcze wrócimy, ponieważ jest ich
o wiele więcej.

 

Wady i zalety pozycjonowania.

Jak wszystko tak i pozycjonowanie ma swoje wady i zalety. Postaramy się przybliżyć kilka z nich.

 

Zalety

Po pierwsze, zwiększenie się rozpoznawalności firmy i zdobywanie nowych klientów.

Po drugie, wzrost pozyskanych sesji.

Po trzecie, zwiększenie zaufania internautów oraz pozycji marki.

Z pewnością zaletą jest także wzrost posiadanego kapitału. Inwestycja powinna zwrócić się kilkakrotnie.

Dodatkowo, efekt pozycjonowania jest długotrwały. Mimo, że jest to mozolny proces to osiągnięte efekty utrzymują się bardzo długo. Wystarczy tylko podtrzymywać ten efekt.

 

A jakie są wady pozycjonowania?

Po pierwsze, brak gwarancji sukcesu, ponieważ żadne działanie nie daje nam 100% pewności, że odniesiemy sukces, nawet gdy zainwestujemy sporo środków.

Po drugie, długi czas oczekiwania na efekty. Zależy on w dużej mierze od konkurencyjności na daną frazę, ponieważ im większa konkurencyjność tym dłużej trzeba czekać aż pozycjonowanie przyniesie oczekiwane efekty.

Po trzecie, konieczność kontynuowania działań dla podtrzymania rezultatu. Podjęte działania trzeba kontynuować, gdyż zaprzestanie ich wiąże się z utratą zdobytej pozycji.

Kolejnym problemem, jest ograniczona liczba wartościowych słów kluczowych. Wybranych słów kluczowych nie powinniśmy zbyt często zmieniać, ponieważ to zmusi nas do rozpoczęcia całej pracy od nowa.

No i zasady dobrego pozycjonowania ciągle się zmieniają. Raz na jakiś czas Google zmienia swoje algorytmy, wywracając listę wyszukiwania do góry nogami. Wtedy ponownie trzeba szukać dróg na jej szczyt.

Pozycjonowanie swojej strony internetowej może przynieść bardzo wiele korzyści, w końcu 97% internautów korzysta z wyszukiwarki Google. Należy jednak pamiętać, aby rozsądnie podejść do tego tematu i wybrać najlepsze dla siebie metody pozycjonowania, o których napiszemy za tydzień.

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Poznaj swojego klienta, czyli analiza docelowej grupy odbiorców.

Grupa DocelowaJesteś właścicielem e-sklepu, w którym kupują przede wszystkim kobiety w wieku 30-40 lat, mieszkające w mieście, i posiadające średnie lub wyższe wykształcenie. Wiesz o tym, bo to właśnie dla nich jest przeznaczony Twój asortyment. Wszystkie działania marketingowe i reklamowe są przeznaczone dla “Twojej grupy docelowej”. Nie analizujesz wyników kampanii reklamowej, bo jesteś przekonany o swojej racji. I nagle się okazuje, że sprzedaż nie jest taka, jaką zakładałeś. Zastanawiasz się dlaczego, przecież reklamy trafiają do Twojej grupy docelowej. No właśnie. A co jeżeli tak naprawdę to nie jest Twoja grupa docelowa?

 

Grupa docelowa to określona grupa konsumentów, która potencjalnie może się interesować Twoimi produktami lub usługami i będzie podatna na wszelkie promocje, reklamy i marketing. Dokładne określenie grupy odbiorców pozwala na skuteczną sprzedaż klientom zaangażowanym i lojalnym, a co najważniejsze powracającym.

Jak precyzyjnie określić grupę odbiorców?

 

Po pierwsze, spróbuj wczuć się w rolę swojego potencjalnego klienta. Pomyśl czego może wymagać lub oczekiwać będąc na Twojej stronie. Może szybkiej wysyłki albo odpowiedzi na kilka pytań. Zastanów się co możesz w tej sprawie zrobić.

 

Po drugie, spróbuj skategoryzować obecnych klientów. Sprawdź czy mają ze sobą coś wspólnego, jakieś podobieństwa. Spróbuj wyciągnąć z tego wnioski.

 

Po trzecie, sprawdź z jakich urządzeń najczęściej korzystają Twoi klienci. Czy zakupów dokonują na komputerach stacjonarnych i laptopach czy urządzeniach mobilnych.

 

Na podstawie trzech pierwszych punktów spróbuj dobrać odpowiedni komunikat, przekaz reklamowy. I OBSERWUJ. Obserwacja i analiza to w tym przypadku klucz do sukcesu.

 

Porównaj wyniki przeprowadzonych testów ze swoimi pierwszymi założeniami. Może się okazać, że były błędne. Nie załamuj się, jesteśmy tylko ludźmi. Wprowadź korekty i przeprowadź testy jeszcze raz.

Teraz, kiedy już wiesz jaka jest Twoja potencjalna grupa odbiorców możesz zacząć planować działania reklamowe i marketingowe. Żeby pozyskać nowych klientów i trafić do osób, które będą zainteresowane Twoimi produktami lub usługami możesz skorzystać z profilowania klienta. To narzędzie, które pozwoli podzielić konsumentów ze względu na ich zainteresowania, status społeczny czy intencje zakupowe. (więcej pisaliśmy o tym tutaj)

Oczywiście, wyniki tej oraz każdej innej kampanii także należy przeanalizować.

Teraz już widzisz jak ważna jest obserwacja i analiza? Po niej może się okazać, że w Twoim e-sklepie zakupy robią mężczyźni w wieku 40-50 lat, a nie tak jak zakładałeś, młode kobiety. Że Twoje wcześniejsze działania nie były skuteczne, ponieważ trafiały do niewłaściwych odbiorców. Że nie zawsze należy kierować się według swojej intuicji i wierzyć przekonaniom, a zaufać liczbom i statystykom.

Chcesz wiedzieć więcej?

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Zakaz handlu w niedziele, czyli jak ustawa z 10 stycznia 2018 roku wpłynęła na sprzedaż online.

BlogStało się. 11 marca bieżącego roku był pierwszą niedzielą z zakazem handlu. Po wielu dyskusjach i podziale społeczeństwa  na dwa obozy (zwolenników i przeciwników) ustawa weszła w życie i wszyscy musieliśmy się z tym pogodzić. Teraz, po prawie 5 miesiącach jej obowiązywania, przyszedł czas na wyciągnięcie pierwszych wniosków.

 

W myśl ustawy z 10 stycznia 2018 roku, w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko w dwie niedziele- pierwszą i ostatnią. W 2019 roku będzie to już tylko jedna niedziela w miesiącu, a od stycznia 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w ostatni dzień tygodnia. Wyjątek będą stanowiły 3 niedziele przedświąteczne oraz po jednej niedzieli w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wywołała niemałą burzę wśród naszych rodaków. Jedni twierdzili, że to świetny pomysł, że na zachodzie już dawno nie można zrobić zakupów w niedziele i to działa. Inni zaś narzekali, że pracują do późnych godzin wieczornych w tygodniu i niedziela to jedyny dzień, w którym mogą wybrać się na zakupy.

Mimo wielu sprzeciwów, ustawę postanowiono wcielić w życie, a sklepy oraz centra handlowe zaczęły się do tej nowej sytuacji przygotowywać. Wiele galerii handlowych postanowiło wydłużyć swoją pracę w piątek i sobotę nawet o kilka godzin. Podobnie zrobiło wiele supermarketów. Pozostałe sklepy postanowiły rozpocząć lub wzmożyć swoją działalność w Internecie. Rozpoczęły akcje promocyjne, zaczęły proponować duże rabaty, darmowe dostawy za zakupy dokonane właśnie w niedziele. Przewidywano bowiem, że to właśnie do Internetu przeniesie się ruch zakupowy i w te dni objęte zakazem handlu sprzedaż będzie bardzo wysoka.

 

Niestety życie weryfikuje nasze scenariusze.

Mimo, iż zakaz handlu w niedziele obowiązuje tylko w sklepach stacjonarnych konsumenci zdają się przyjmować to zarządzenie znacznie szerzej. Stoi to oczywiście w kontrze do powszechnych oczekiwań, wyrażanych jeszcze przed wejściem w życie ustawy.

Dlaczego prognozowane wcześniej duże zyski ze sklepów online w niedziele niehandlowe i wzmożony ruch na tych stronach nijak się ma do rzeczywistości?

 

Powodów może być kilka.

Po pierwsze, wzięliśmy sobie do serca zakaz handlu w niedziele tak mocno, że w ogóle ograniczyliśmy zakupy. 🙂

Po za tym coraz częściej słychać głosy, że klienci sklepów online i tych tradycyjnych to te same osoby. Wykorzystujemy różne kanały dystrybucji do różnych celów, a to znowu wynika z naszych przyzwyczajeń i wygody. Idąc tym tropem zauważymy, że te same osoby, które przestają kupować stacjonarnie wykazują obniżoną aktywność także w Internecie.

 

Po drugie, w 95% sklepów online zakupy zrobione w niedziele nie zostaną nam w tym dniu dostarczone. Wyjątkiem między innymi jest sieć sklepów Piotr i Paweł.

 

Po trzecie, pogoda, na którą w tym roku narzekać nie możemy. Sprzyja raczej odpoczywaniu na świeżym powietrzu niż siedzeniu przy komputerze.

 

Z naszych obserwacji wynika, iż sprzedaż w niedziele niehandlowe nie różni się znacznie w porównaniu do innych dni tygodnia czy niedziel pracujących. Sprzedaż naszych klientów, badana pod tym kątem, ani znaczącą nie wzrosła ani znacząco nie zmalała.

Oczywiście, biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki wyżej wspomniane, będziemy dalej obserwować tendencje związane z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i za jakiś czas ponownie powrócimy do tego tematu, aby sprawdzić czy zachowania konsumentów się w jakiś sposób zmieniły.  

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments

Wiedza, rozwój, samorealizacja, czyli dlaczego przystąpiliśmy do…

IABIstnieje na polskim rynku od 2000 roku. Od roku 2007 działa jako związek. To organizacja, która zrzesza podmioty z branży internetowej. Jej członkami są najwięksi gracze na tym rynku. A wśród nich... MY! Tak, przystąpiliśmy do IAB Polska.

IAB na naszym rynku reklamowym, interaktywnym i technologicznym istnieje już 18 lat. Nieco ponad 10 lat temu rozpoczęła swoją działalność jako Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Od tej pory udało się jej zgromadzić około 230 członków czyli najważniejszych firm polskiego rynku internetowego.  Należą do nich sieci reklamowe, domy mediowe, największe portale internetowe, serwisy specjalistyczne, sieci społecznościowe, wiodące globalne firmy internetowe i oczywiście reklamodawcy. Jej członkami są między innymi Onet.pl, Interia, Grupa Wirtualna Polska i od niedawna GO.PL.

IAB Polska jest czwartym pod względem liczby członków “oddziałem” IAB na świecie. Tak jak IAB w innych krajach jest podmiotem samodzielnym i niezależnym, jednakże mimo to pozostaje w bliskiej współpracy z organizacją matką mieszczącą się w USA, jej członkami oraz IAB znajdującymi się w całej Europie.

Głównym celem tej organizacji jest wspieranie działalności uczestników rynku reklamy interaktywnej. Rozwój i popularyzacja rynku internetowego w komunikacji marketingowej oraz informowanie o potencjale reklamowym internetu. Prowadzenie badań i prezentowanie metod efektywnego wykorzystywania sieci. Szeroko pojęta edukacja oraz dostarczanie wiedzy na temat kształtującego się nadal internetu. I w końcu reprezentowanie interesów firm z branży reklamy internetowej, marketingu online czy sprzedaży elektronicznej oraz wpływanie na kształt przepisów regulujących funkcjonowanie tego rynku.

A co nam daje wstąpienie w szeregi IAB?

Przede wszystkim aktywne uczestnictwo w rozwoju rynku marketingu internetowego w Polsce. Możliwość brania udziału w edukacji użytkowników internetu w zakresie metod jego wykorzystywania. Wsparcie w informowaniu o potencjale reklamowym internetu oraz pokazywanie skutecznych rozwiązań. To także ciągła możliwość rozwoju i samorealizacji. Dostęp do globalnej wiedzy, szczegółowych badań oraz doświadczeń. Czynny udział w największych polskich i światowych konferencjach, opracowywanie standardów i dobrych praktyk. Tworzenie poradników i branżowych publikacji.

Członkostwo w IAB Polska jest dla nas kontynuacją pracy według najwyższych standardów. To dla nas nowe możliwości podnoszenia jakości i efektywności reklamy. Możliwość zwiększania swoich kwalifikacji i gromadzenia wiedzy. I co najważniejsze możliwość brania udziału w kształtowaniu świadomości internautów i popularyzacji internetu jako efektywnego medium.

Posted by Go.pl in Ogólne, 0 comments
Skontaktuj się z nami