Amazon cichym bohaterem dla Ukrainy

30 stycznia 2023

Amazon cichym bohaterem dla Ukrainy

Wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej podkreślają wpływ wsparcia technologicznego Amazon Web Services (AWS) na wyższą jakość życia mieszkańców Ukrainy, których kraj jest pogrążony w nieustającej wojnie. Pracownicy AWS pomogli pod kątem technologicznym – zabezpieczyli ważne dane, aby rząd, uczelnie wyższe i urzędy mogły nadal funkcjonować.

Kluczowe dane zostały zabezpieczone

W lutym 2022 roku oczy całej Europy były zwrócone na Ukrainę. Wówczas wiele krajów i dużych korporacji zdecydowało się nieść pomoc mieszkańcom państwa. Natomiast ukraiński rząd rozpoczął fizyczne przygotowania do obrony swego kraju i jego mieszkańców. Mniej widoczne były działania cyfrowe – urzędnicy skrupulatnie planowali ochronę informacji, które są wirtualnym zapisem Ukrainy jako narodu. Znalazły się tam dane obywateli, studentów, numery działek, czy nazwy ulic. Każdy z zabezpieczonych plików stanowił namiastkę ich narodowości. To wyzwanie jako pierwsza przyjęła amerykańska organizacja Amazon Web Services (AWS).

Warto wspomnieć, że przed rosyjską inwazją ukraińskie prawo wymagało, aby wybrane dane rządowe i prywatne były przechowywane na serwerach fizycznie zlokalizowanych w Ukrainie. Na tydzień przed rozpoczęciem wojny – parlament zniósł ten zapis, dzięki czemu przenoszenie informacji na inny dysk stało się możliwe. W tym samym czasie ukraińscy przywódcy publicznie zaapelowali o pomoc, kierując zapytanie do największych gigantów internetowych. Organizacja Amazon Web Services postanowiła zrealizować ten cel i dodatkowo go w pełni sfinansować.

Współpraca, która ocaliła miliony danych

W dniu 24 lutego jeden z dyrektorów AWS miał spotkanie z ambasadorem Ukrainy w celu omówienia przyszłej współpracy dotyczącej zabezpieczenia danych poufnych. Ze względu na dynamiczny przebieg walk i agresywną postawę Rosji, przedstawiciele państwa martwili się o szybkie zniszczenie infrastruktury krytycznej. Wraz z nią zostałyby usunięte wszystkie dane administracyjne i rządowe. Organizacja AWS miała już wcześniejsze doświadczenie związane z reagowaniem na katastrofy, a także w okresie przedwojennym pomagała Ukrainie w tworzeniu cyberbezpieczeństwa, dlatego eksperci IT bardzo szybko nawiązali współpracę z kluczowymi pracownikami ministerstwa.

W dniu rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę zorganizowano spotkanie, które koncentrowało się na wprowadzeniu urządzeń AWS Snowball, tj. wzmocnionego sprzętu obliczeniowego i pamięci masowej celem zabezpieczenia, przechowywania i przesyłania wrażliwych danych do wirtualnego serwera, tzw. chmury.

Funkcjonujące dyski AWS Snowball to przedmioty o wielkości średniej walizki. W ekspresowym tempie zostały ufundowane przez Amazon, a przez Polską granicę dotarły do Ukrainy. W ciągu 3 dni programiści AWS nawiązali współpracę z ukraińskimi informatykami, by jak najszybciej rozpocząć proces przenoszenia krytycznych danych na wirtualne serwery

Uczelnie i banki na właściwej drodze do odpowiedniego funkcjonowania

Konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Ukrainą trwa już 12 miesięcy. Organizacja Amazon Web Services cały czas dodaje niezbędne dane do wirtualnych serwerów. W pierwszej kolejności przesyłane były najważniejsze informacje rządowe i administracyjne, potem przyszła kolej na uczelnie wyższe i banki.

Bez wątpienia zapisane dane pomogły tysiącom młodych osób. Studenci, jak i nieco młodsi uczniowie, emigrując do innego kraju, mogli udowodnić swoje wykształcenie i kontynuować nauczanie na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Wiele nastolatków nie musiało powtarzać klasy, a mogło od razu rozpocząć nauczanie na odpowiednim poziomie. Co więcej, zapisane pliki pomogły zdobyć uchodźcom pracę w zawodzie, niezależnie od tego, czy wyjechali do Polski, Niemiec lub nieco mniejszych Czech. Z pomocą zabezpieczonych danych naukowcy zachowali swoje badania, a zdigitalizowane księgi wieczyste zapewniają ciągłość państwa. Informacje o powierzchni, lokalizacji i profilu nieruchomości to kluczowe dane do odbudowania kraju.

Łącznie Amazon przeznaczył 75 milionów dolarów na wdrożenie półprzewodnikowych dysków Snowball Edge. Według podpisanej umowy wsparcie ma być kontynuowane do 2023 roku i prawdopodobnie zostanie przedłużone. Ochrona danych oznacza bardzo dużo we współczesnej wojnie, ponieważ podczas cyberataków stały się one nadrzędnym celem. Państwo pozbawione informacji zostaje z niczym i musi rozpoczynać wszystko od nowa. Minister cyfryzacji Mychajło Fedorow publicznie podziękował Amazon Web Services za udzieloną pomoc. Podkreślił również, że tego typu działania uratowały ukraiński rząd i gospodarkę, a toczący się konflikt jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie.

Marketing

Skontaktuj się z nami

Opowiemy Ci o konkretach, przedstawimy narzędzia, zaproponujemy rozwiązania, przygotujemy ofertę!

Kontakt