Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne wybory samorządowe. Dokładnie 21 października obywatele będą wybierać władze lokalne, tworzące samorządy gmin i powiatów. Już od kilku tygodni obserwujemy jak sztaby wyborcze prześcigają się w reklamowaniu swoich kandydatów. Ulice miast przepełnione są billboardami, ulotkami oraz plakatami wyborczymi. Jednakże nie tylko tradycyjne formy reklamy przeważają w tegorocznych kampaniach wyborczych. Do gry dołączył także Internet.
Internet na tyle zrewolucjonizował rynek i marketing, że jest dziś skutecznym narzędziem, dzięki któremu sukces w wyborach może odnieść każdy kandydat, nie tylko ten startujący z pierwszego miejsca na liście. Należy pamiętać, że dla wielu Polaków pierwszym źródłem informacji jest właśnie Internet, który wyprzedził już dotychczasowych liderów, czyli telewizję oraz radio.
Jak każda kampania wyborcza, także i ta w Internecie musi być przemyślana oraz profesjonalnie przygotowana.
Najczęściej wykorzystywanymi przez sztaby wyborcze i chyba najskuteczniejszymi sposobami na stworzenie kampanii wyborczej w Internecie są:
Strona internetowa
Nie ulega wątpliwości, że obecnie podstawą w procesie komunikacji internetowej ze swoimi wyborcami jest strona WWW. Posiadając już własną stronę, należy pamiętać o jej pozycjonowaniu, promocji oraz bieżącej aktualizacji.
Blog
Kolejnym sposobem na kontaktowanie się ze swoimi wyborcami jest blog, w którym autor dokonuje datowanych wpisów. Blog pomaga dotrzeć do wyborców oraz przedstawicieli mediów, wzmacnia przekaz promocyjny, daje możliwość prowadzenia dialogu z czytelnikami, a także porządkuje myśli kandydata. Aby go założyć, wystarczy wybrać jedną ze stron oferujących taką opcję.
Media społecznościowe
Kandydat powinien wziąć pod uwagę stworzenie własnego profilu w takich serwisach społecznościowych jak Facebook, Twitter czy LinkedIn. Publikować na nich wpisy o swojej aktywności, swoich pomysłach oraz ideologiach.
Reklama online
Reklama zasięgowa jest jedną z najbardziej skutecznych form pozyskiwania głosów wyborców. Dzięki geolokalizacji, kampania jest dopasowana do określonego terenu: województwa, miasta czy gminy. Kandydat startujący na prezydenta danego miasta może reklamować się w sieci wśród internautów tylko z tego terenu, na którym prowadzi kampanię wyborczą, a to duże udogodnienie.
Reklama video to kolejny sposób dzięki, któremu osoba startująca w wyborach może się zaprezentować swoim wyborcom. Krótki film, który trafia do internautów z danego regionu to rozwiązanie, które pozwala dotrzeć do szerokiego, ale odpowiedniego grona odbiorców.
Reklama remarketingowa to sposób na przypomnienie o sobie swoim wyborcom. Wyświetlanie reklam lub wysłanie maila osobie, która już odwiedziła stronę kandydata to dobry sposób na utrwalenie w pamięci odbiorcy informacji o swoim wizerunku.
Pojawienie się możliwości zdobywania głosów wyborców przez Internet zmieniło bardzo wiele w kreowaniu wizerunku kandydatów, a także w całym marketingu politycznym, również na stopniu lokalnym. Ulotki, spotkania z wyborcami, billboardy w łatwy sposób mogą zostać zastąpione nowoczesnymi i interaktywnymi formami walki o wyborcę i jego głos. Jednakże w dobie łatwo dostępnej i tak licznej informacji trzeba wyjść naprzeciw swoim wyborcom i dotrzeć do nich różnymi kanałami dostępnymi w Internecie. Posiadanie jedynie strony WWW już nie wystarczy, bo sama strona internetowa to jakby postawić billboard w samym środku lasu.