Rywal dla ChatGPT od Googla już niebawem

27 marca 2023

Rywal dla ChatGPT od Googla już niebawem

ChatGPT to niezwykle popularny komunikator. Ze sztucznej inteligencji obecnie korzysta ponad 100 milionów użytkowników. Google jako jeden z najważniejszych graczy na rynku informatycznym zapragnął wydać coś własnego. Korporacja w ostatnim czasie poinformowała, że stworzyła rywala dla popularnego ChatGPT.

Sztuczna inteligencja w Google

Pracownicy Google od lat pracują nad sztuczną inteligencją, wydobywając z niej potencjał. Przez ostatnich 6 lat ich działania były ukierunkowane na rozwój AI. Do głównym celów firmy związanych ze sztuczną inteligencją należy uporządkowanie światowych informacji i sprawienie, aby były one powszechnie dostępne oraz użyteczne.

Od wielu lat Google inwestuje we wszechstronną sztuczną inteligencję, a jego działy Google Al i DeepMind rozwijają i rozpowszechniają najnowocześniejszą technologię. Warto wspomnieć, że zastosowanie Al pozytywnie oddziałuje na użytkowników, pobudzając ich wyobraźnię. Spółka dwa lata temu rozpoczęła pracę nad możliwościami językowymi i konwersacyjnymi nowej generacji, opartymi na modelu językowym dla aplikacji dialogowych (w skrócie LaMDA). Obecnie przedstawiono nowy komunikator działający na podstawie sztucznej inteligencji o nazwie Bard.

Google Bard – czym dokładnie jest?

Komunikator Google Bard to nowa propozycja od Google, będący odpowiedzią na popularny ChatGPT. Przeznaczony jest do symulacji rozmów z człowiekiem. W jego konstrukcji wykorzystano połączenie przetwarzania języka naturalnego z uczeniem maszynowym. Aplikacja ma na celu odpowiadanie na pytania w jak najbardziej realistyczny i pomocny sposób.

Google Bard będzie można zintegrować ze stronami internetowymi, wyszukiwarką, czy aplikacjami mobilnymi kompatybilnymi z usługami Google. Komunikator został skierowany do niewielkich firm, chcących zapewnić najwyższą jakość obsługi klientom z całego świata. Z jego pomocą pracownicy będą odpowiadać konsumentom w ich ojczystym języku, niezależnie od tego, czy go znają. W przyszłości tego typu rozwiązania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarki światowej. Firmy niemające dużego zaplecza, zdobędą możliwość oferowania swoich usług na niemal całym świecie.

Obecnie testowana jest wersja beta Google Bard. W swoim działaniu aplikacja wykorzystuje technologię LaMDA (Language Model for Dialogue Applications). Zbudowano go na architekturze sieci neuronowej Google Transformer, która stanowi podstawę innych narzędzi opierających się na sztucznej inteligencji, w tym GPT-3.

Google Bard a ChatGPT

Google Bard został zaprezentowany 6 lutego 2023 roku. Obecnie dostępny jest dla testerów. Przewiduje się, że będzie przekazany do użytku szerszej publiczności w nadchodzących miesiącach. Działanie Google Bard przypomina ChatGPT. Obydwa komunikatory mają ze sobą wiele wspólnego – używają modeli języka naturalnego i uczenia maszynowego do tworzenia chatbotów. Niemniej jednak każdy z nich ma inny zestaw wbudowanych funkcji. Komunikator ChatGPT jest oparty na danych gromadzonych do 2021 roku. Są one zaimplementowane, a gdy użytkownik zadaje pytanie – aplikacja czerpie z wgranych rekordów, szukając prawidłowej odpowiedzi. Natomiast Google Bard ma na bieżąco śledzić dane i korzystać z najnowszych wiadomości obecnych w sieci. Komunikator ChatGPT koncentruje się na użytkownikach i konwersacyjnych pytaniach. W ostatnim czasie został zaimplementowany do wyszukiwarki Bing celem dokładniejszego odpowiadania na pytania internautów. Google Bard ma mieć podobną funkcję, z tą różnicą, że będzie stanowił wyłącznie rozszerzenie wyszukiwarki Google Chrome.

Chatboty zbudowano na nieco odmiennych modelach językowych. Działanie Google Bard jest oparte na LaMBDA, a w ChatGPT wykorzystano technologię GPT (Generative Pre-trained Transformer). Co więcej, ChatGPT został wyposażony w wykrywacz plagiatu.

Google Bard – data premiery dla użytkowników

Obecnie Google Bard jest dostępny dla okrojonej grupy użytkowników, tzw. beta testerów. Podczas prezentacji aplikacji nie podano dokładnego terminu wdrożenia chatbota. Na spotkaniu prezentacyjnym Sundar Pichai – SEO Google stwierdził jedynie, że w najbliższym czasie zostaną sprawdzone możliwości Google Bard w usprawnieniu pracy wyszukiwarki Chrome. Należy zakładać, że pełna prezentacja komunikatora odbędzie się w przeciągu kilku najbliższych tygodni

Marketing

Skontaktuj się z nami

Opowiemy Ci o konkretach, przedstawimy narzędzia, zaproponujemy rozwiązania, przygotujemy ofertę!

Kontakt