Trudne początki, czyli jak powstawał e-handel w Polsce i na świecie.

25 lipca 2018

Prędkość, z jaką rozwija się handel w Internecie chyba nikogo nie dziwi. Wszyscy wiemy, że w sieci można kupić praktycznie wszystko i to w konkurencyjnych cenach. Warto zatem zatrzymać się na chwilę i dowiedzieć się jak to wszystko w ogóle się zaczęło.

W dzisiejszych czasach Internet stał się nie tylko najszybszym sposobem wymiany informacji, ale również bardzo popularnym kanałem sprzedaży. Zakupy to nieodłączny element codzienności każdego z nas. Dla wielu stanowią one ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Dla wielu, ale nie dla wszystkich. Na szczęście rozwój Internetu dał tej grupie ludzi możliwość robienia zakupów w domu, bez kolejek przy kasie czy przymierzalni. Zanim do tego doszło, handel w Internecie musiał przejść jednak długą drogę.

Historia e-commerce na świecie.

Za prekursora zakupów online uznaje się Michaela Aldricha, angielskiego wynalazcę, inwestora i przedsiębiorcę. W 1979 roku wymyślił on ezakupy, aby umożliwić transakcje online między konsumentami, przedsiębiorstwami oraz firmami. Od roku 1980 elektroniczny handel zaczęły stosować takie firmy jak Nissan, Ford, Peugeot czy General Motors. Niektóre źródła podają jednak, że pierwszą osobą, która zrobiła zakupy online była 72-letnia Brytyjka. W 1984 roku złożyła ona zamówienie na artykuły spożywcze w lokalnym sklepie, a za dostarczone produkty zapłaciła w trakcie ich odbioru. Co ciekawe, kobieta nie wykorzystała do tego komputera, a telewizor.

Jak widać, pierwsze sklepy internetowe z całą pewnością nie przypominały tych, z których korzystamy obecnie. Ówczesne sklepy oferowały zazwyczaj produkty, przesyłając swoją ofertę e-mailem, a sprzedaż dokonywana była już telefonicznie.

Prawdziwy przełom dla e-handlu nastąpił jednak w 1994-1995 roku. Wtedy też zaczęły pojawiać się e-sklepy, które umożliwiły zakupy za pośrednictwem formularza na stronie.

Popularyzatorem tego rozwiązania stał się człowiek, który założył witrynę Amazon- Jeff Bezos. Początkowo dzięki swojej stronie sprzedawał jedynie książki, ale z czasem poszerzył asortyment i działalność swojej firmy. Rok później swój serwis aukcyjny stworzył Pierre Omidyar. eBay był pierwowzorem dla polskiego Allegro.

W skali globalnej rynek e-commerce rozpowszechnił się jednak w 2000 roku. Wtedy to już większość amerykańskich i europejskich firm zaczęła oferować swoje produkty i usługi
w Internecie.

Historia e-commerce w Polsce.

Początki polskiego rynku e-commerce przypadają na rok 1997. Wtedy też powstał pierwszy polski sklep internetowy firmy Terent. Następnie w 1999 roku swoją internetową działalność rozpoczął Merlin oraz Empik. W tym samym roku powstała także największa polska platforma transakcyjna online czyli Allegro.

Od tego czasu rynek e-commerce nabrał rozpędu i zyskał bardzo dużą popularność. Powodem tego jest możliwość nabycia towarów w wygodny i szybki sposób, w atrakcyjnych cenach. Nic dziwnego więc, że cały czas powiększa się również liczba e-sklepów. Według Bisnode Polska w roku 2016 było około 27,7 tysięcy e-sklepów. Według szacunków pod koniec stycznia 2018 roku zarejestrowanych było już ponad 29,1 tysięcy sklepów internetowych. Prognozy pokazują, że do roku 2020 w Polsce będzie istniało ponad
30 tysięcy sklepów online. Co prawda blisko 1/3 to firmy uśpione lub zawieszone, ale myślę, że mimo tego ilość e-sklepów w naszym kraju to i tak imponująca liczba.

Marketing

Skontaktuj się z nami

Opowiemy Ci o konkretach, przedstawimy narzędzia, zaproponujemy rozwiązania, przygotujemy ofertę!

Kontakt