MA czyli (prawie) wszystko o Marketing Automation

21 stycznia 2019
Marketing Automation

Marketing Automation lub inaczej automatyzacja marketingu to rozwiązanie pozwalające na gromadzenie danych transakcyjnych i behawioralnych na temat klienta.

Prościej mówiąc, Marketing Automation to prowadzenie działań marketingowych z zastosowaniem narzędzi oraz oprogramowania, które służy do usprawnienia procesów sprzedażowych. Dzięki takim rozwiązaniom kampanie reklamowe są prowadzone w dużo bardziej dokładny i automatyczny sposób. Jak już od dawna wiadomo, klienci sklepów (nie tylko internetowych) przychodzą i odchodzą. Wracają po długiej przerwie, a czasem już na zawsze uciekają do konkurencji. Tak naprawdę, ich właściciele do końca nie wiedzą , dlaczego tak się dzieje. Teoretycznie są świadomi jak ważne jest utrzymanie stałych klientów, lojalnych fanów marki. Zbyt często jednak o nich zapominają lub dosadnie mówiąc, nie interesują się nimi w ogóle, no bo skoro już kupili to nic więcej robić nie trzeba. Odkładają na później analizy i raporty dotyczące osób korzystających z ich usług, w skutek czego nie wiedzą skąd tak na prawdę wziął się użytkownik, który kupił w ich sklepie już czwarty produkt. Nie wiedzą czy przekonał go do tego baner reklamowy, kreacja mailowa, dobre opinie na temat produktów, a może rabaty. I tu wchodzi Marketing Automation, które pozwala na łatwe sprawdzenie, w którym miejscu zaczyna się kontakt z klientem. Marketing Automation to z pewnością rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym biznesie internetowym, ponieważ pozwala na szczegółowe planowanie komunikacji z odbiorcami, zbieranie danych demograficznych i behawioralnych. Pozyskane w ten sposób informacje są wykorzystywane do prowadzenia spersonalizowanych, dopasowanych do zainteresowań i potrzeb klientów i przede wszystkim zautomatyzowanych kampanii marketingowych. Żeby nie było tak kolorowo, jak każde działania marketingowe tak i Marketing Automation ma swoje plusy i minusy. Pierwszą zaletą jest to, że dzięki MA dowiemy się, kto otworzył naszego maile, ile osób kliknęło w link, a ile osób taki komunikat zignorowało. System pozwala nam na zbieranie danych o użytkownikach, dzięki czemu możemy segmentować ich według konkretnych kryteriów. Po drugie, Marketing Automation możemy połączyć z innymi rozwiązaniami (np. z remarketingiem), co pozwala na tworzenie i optymalizowanie kampanii reklamowych. Trzecią zaletą jest to, że MA pozwala na dostarczenie dopasowanej i wartościowej treści, która interesuje konkretnego użytkownika. Zapobiega to wysyłaniu spamu oraz wiadomości na masową skalę. Ponadto klient, który odwiedza stronę widzi treści dopasowane do jego historii zakupowej (ramki rekomendacyjne), a banery nawiązują do tego co klient kupił lub oglądał podczas ostatniej wizyty w naszym sklepie. I w końcu system pozwala dość dokładnie badać efekty i skuteczność zastosowanych rozwiązań.

A jakie MA ma wady?

Pierwszym i chyba najważniejszym minusem jest konieczność pozyskiwania danych osobowych. Konsumenci nigdy nie byli i nadal nie są skorzy do ich podawania, a w tym przypadku jest to niezbędne. Kolejny minus to umiejętność zbalansowania personalizacji i ewentualnego poczucia bycia osaczonym. W obawie przed zalewem nietrafionych i nachalnych komunikatów reklamowych, użytkownicy rezygnują z rozwiązań, które mogłyby przynieść korzyść obu stronom (im samym i sprzedawcom). Często też po prostu sami chcą kontrolować proces zakupu. Podsumowując, ideą Marketing Automation jest dostarczanie właściwej wiadomości do właściwej osoby we właściwym czasie. Narzędzie ma na celu zmniejszenie ilości masowych maili oraz atakujących użytkownika banerów, które go nie interesują. Bo przecież naszą rolą nie jest agresywne nakłanianie czy kuszenie użytkownika do zakupu, ale wspieranie procesu decyzyjnego klienta przez dostarczanie mu wartościowej wiedzy oraz dbanie o personalizację oferty dla niego przeznaczonej.
Marketing

Skontaktuj się z nami

Opowiemy Ci o konkretach, przedstawimy narzędzia, zaproponujemy rozwiązania, przygotujemy ofertę!

Kontakt